Faza socjalizacji
4-8 tydzień
Stopniowo rozwija się koordynacja ruchowa, świadomość sensoryczna, szczenięta orientują się już w terenie i są w stanie pokonywać przeszkody. Zaczynają być już widoczne różnice w charakterze oraz temperamencie. Czas do 8 tygodnia jest niezwykle ważny pod względem psiej psychiki. W tym okresie należy zapoznać psa z jak największą ilością różnorodnych bodźców zewnętrznych. Wyróżnić możemy trzy obszary socjalizacji :
1. Socjalizacja z rodzeństwem.
Poprzez wspólne zabawy, interakcje z resztą miotu szczenięta rozwijają umiejętności socjalne, uczą się zasad panujących w relacjach wewnątrzgatunkowych, ich działania stają się świadome i intencjonalne. To w tym okresie poprzez wzajemne gryzienie uczą się zadawać ból oraz doświadczają go po raz pierwszy.
2. Socjalizacja z matką.
Chyba najważniejsza część psiego dzieciństwa. Szczenię uczy się komunikacji, sygnałów uspokajających i dominacyjnych. W tym okresie matka bierze udział w nauce hamowania gryzienia – o ile u młodszych szczeniąt gryzienie, szarpanie jest dopuszczalne tak u starszych przestaje być akceptowane przez sukę oraz starszych członków stada. Większość szczeniąt trafia do nowych domów zanim hamowanie gryzienia zostaje w pełni wyuczone, i dlatego wielu właścicieli ma problem z podgryzaniem rąk i brakiem kontroli siły ugryzienia u szczeniaka. Zbyt wczesne oddzielenie od matki i rodzeństwa powodować może w przyszłości u takiego szczeniaka szereg problemów behawioralnych, agresję, brak umiejętności komunikacji z innymi psami, problemy w relacjach międzygatunkowych. Człowiek, choćby nie wiem jak bardzo się starał nie jest w stanie przekazać szczeniakowi tego, czego uczy go matka i możliwość obcowania z rodzeństwem. W przypadku OK, zbyt wczesne oddzielenie szczenięcia może nieść za sobą bardzo nieprzyjemne skutki, z którymi nowi właściciele często sobie nie radzą. Nie ma nic przyjemnego w obcowaniu z 20 kilku kilogramowym szczenięciem OK, któremu matka nie zdążyła wpoić podstawowych zasad…chociażby kontroli gryzienia. I dlatego też do adopcji trafiają często szczenięta w wieku nawet 4 mies z którymi nowi właściciele sobie nie radzą. I jeśli hodowca zaproponuje wam odbiór szczeniaka przed 8 tyg najlepiej poszukać innej hodowli. Jedynym powodem dla którego sprzedaje się szczenięta młodsze niż 8tyg to chęć oszczędności – odpada nam żywienie, szczepienie, odrobaczanie…no i sprzątania mniej.
3. Socjalizacja z ludźmi trwa mniej więcej do 12 tyg- tutaj najważniejszą rolę spełnia hodowca i on musi przyłożyć wszelkich starań żeby kontakty z ludźmi były częste, różnorodne i obfitowały w pozytywne doświadczenia. Jeśli socjalizacja w tym zakresie została przeprowadzona prawidłowo to w przyszłości pies traktuje ludzi z dużą dozą pewności, jeśli hodowca zaniedba te kwestie to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić że szczenię będzie obawiało się ludzi. Warto zaznaczyć że niepewność a wrodzona kaukazia nieufność to dwie różne rzeczy. Przy niewłaściwym prowadzeniu starszego szczenięcia od nieufności tylko krok do agresji lękowej, co w przypadku psa rozmiarów kaukaza jest bardzo niebezpieczne i nie ma nic wspólnego z pewnym siebie, zdającym sobie sprawę ze swojej siły i broniącym swojego terytorium psem.
Jeśli w tym okresie szczenię zostanie wystawione na możliwie jak największą ilość bodźców ma większe szanse wyrosnąć na psa, którego poziom wrażliwości na nowe, nieznane mu rzeczy będzie niski. Pies który we wczesnym szczenięctwie miał ograniczone możliwości poznawania otaczającego nas świata będzie psem niepewnym, bojaźliwym, nadmiernie reaktywnym. Wpływ na to ma nie tylko odpowiednia socjalizacja ale również dziedziczenie, dlatego do rozrodu nie powinny być dopuszczane psy lękliwe, bojaźliwe. Dorosły OK powinien być psem opanowanym, spokojnym, którego w zasadzie nic nie jest w stanie zaskoczyć, zdziwić , przestraszyć i rolą hodowcy jest właściwe przygotowanie psiej psychiki na późniejsze wyzwania.